BiH bez mina: Међународни дан борбе против мина.

Свијет данас обиљежава 4. април – Међународни дан борбе против мина. Иако се овај важан дан обиљежава у сјени трагичних догађаја и смрти великог броја људи широм свијета, те растућег броја заражених CORONA вирусом, не можемо остати глухи на патње оних који живе окружени минским пољима, као и жртава мина којима је помоћ још увијек потребна.

Стојимо уједињени и у вријеме ове кризе: Организација УДАС из Бања Луке, Центар за обуку паса за откривање мина у БиХ – МДДЦ из Сарајева, ИТФ (Enhancing Human Security) Словеније и УНДП Босне и Херцеговине, у периоду од 30. 3.2020. па до 4.4.2020. године, на својим су друштвеним мрежама свакога дана у 12 сати објављивали инспиративне приче наведених организација укључених у противминско дјеловање у Босни и Херцеговини. Ова медијска кампања имала је за циљ да пренесе снажне поруке учесниика противминског дјеловања, како жртава мина, деминера, тако и многих других појединаца и организација, али и да скрене пажњу јавности на проблем мина који је у нашој земљи још увијек присутан.

Важно је истаћи донаторе који несебично и већ деценијама пружају подршку пројектима деминирања и помоћи жртвама мина у БиХ.

Жеља нам је да наше поруке и апели стигну и до надлежних институција у БиХ да заврше преузете обавезе из Конвенције о забрани противпјешадијских мина. Ово се односи на обавезе да се осигура подршка жртвама мина у рехабилитацији и интеграцији, као и чишћењу преосталих минираних територија што прије, али не касније од 2025. године.

Мине и заостала неексплодирана средства изазивају патњу и страдања и представљају озбиљну препреку економском развоју, спречавају повратак избјеглица и расељених лица, те успостављање нормалних друштвених токова и сигурног окружења. Због тога је од велике важности да се земља очисти од мина јер без сигурности свих грађана и посјетилаца наше земље немогућ је даљи опоравак и напредак Босне и Херцеговине.

Подсјећамо да се БиХ и даље суочава са озбиљним проблемом загађености минама, јер мине и експлозивна средства заостала из рата представљају директну претњу сигурности и животима преко 300.000 грађана. Тренутна величина сумњиве опасне површине на мине у БиХ износи 967 км2. У периоду од 1996 – 2020 страдало је укупно 1767 особа од чега 617 смртно.


Објављено

у

од

Ознаке: