Mentalno zdravlje i psihosocijalna podrška

Drugi dan Treće svjetske konferencije o podršci žrtvama mina koja se održava u glavnom gradu Kraljevine Kambodže započeo je održavanjem sjednice o mentalnom zdravlju i psihosocijalnoj podršci koja je jedan od glavni stubova podrške žrtvama mina. Jedan od panelista na ovoj sjedici bio je i član UDAS-a, Zoran Ješić iz Banja Luke koji je govorio o važnosti ove teme iz perspektive preživjelih žrtava mina, te ulozi i kapacitetima organizacija preživjelih žrtava mina u tom pogledu.

Ako znamo da su dobro mentalno zdravlje i psihosocijalna podrška osnovni preduslovi da se smanji patnja prouzrokovana traumatičnim događajem, te osnaže preostale sposobnosti žrtve kako bi se uspješno oporavila i dostigla zadovoljavajući kvalitet života, jedan od zaključaka sa sastanka je da je od ključne važnosti pravovremeno i efikasno planiranje svih neophodnih koraka kada je u pitanju ova tema, uz veći angažman nadležnih državnih institucija i obezbjeđivanje stabilnih i redovnih izvora finansiranja organizacija i projekata koji se bave podrškom žrtvama mina.

Potrebno je što prije doći do informacije o postojanju žrtve, a zatim realno sagledati objektivne potrebe žrtve i članova porodice, prvenstveno na osnovu onoga što su potrebe i želje iskazane od same žrtve, a zatim i iskustva koje eksperti i organizacije posjeduju u ovoj oblasti. Veoma je važno da se izabere prava vrsta podrške, u zavisnosti od afiniteta same žrtve, jer samo tako možemo podići nivo samopouzdanja žrtve i kvaliteta života, što je ključni preduslov za osjećaj pune rehabilitacije i blagostanja. Pri tome ne smijemo tražiti najjeftinija rješenja, jer u nekim slučajevima najjeftinije može postati najskuplje, odnosno uz neadekvatnu psihosocijalnu podršku mentalno zdravlje može biti ozbiljno narušeno i za posljedicu imati negativnosti i devijantnosti koje društvo u konačnici može puno više koštati od pravovremene i adekvatne podrške.

Dakle, podrška žrtvama mina i njihovim porodicama djeluje preventivno i manje košta od saniranja mogućih posljedica narušenog mentalnog zdravlja, ne samo za pojedinca, nego i društvo u cjelini. Pri tome proces podrške žrtvama mina mora biti fleksibilan, odnosno podložan promjenama u skladu sa stvarnim i aktuelnim potrebama žrtve i članova njegove porodice.

U ovom kontekstu, predstavnik naše Organizacije UDAS naveo je primjer kako su npr. nekadašnji aktivni sportisti, kada su osjetili da im je aktivno bavljenje sportom postalo naporno, imali potrebu za nekom drugom vrstom podrške, a koju im je naša organizacija i pružila. Tako su mnogi od njih svoju zanimaciju pronašli u nekim drugim oblastima, a kao pozitivan primjer izdvojena je psihosocijalna i ekonomska podrška žrtvama mina kroz bavljenje pčelarstvom, projekat koji je započet uz nesebičnu podršku ITF Slovenija i Vlade Republike Slovenije, a kojem se u međuvremenu sa podrškom priključila i Vlada Republike Srpske i koji je još uvijek u toku.

Zbog svega napred navednog upućena je snažna poruka i preporuka da mentalno zdravlje i psihosocijlna podrška moraju biti dio zvaničnih politika, strategija i akcionih planova, počevši od lokalne zajednice do državnog nivoa i da u taj proces obavezno moraju biti uključene i same žrtve mina i njihove organizacije. Samo na taj način je moguće obezbjediti kontinuiranu i pravovremenu podršku koja će u punom kapacitetu doći do izražaja, povećati kvalitet života žrtva i članova njihovih porodica i sriječiti posljedice, koje nažalost, svjedoci smo, u nekim slučajevima mogu biti katastofalne čak i po širu društvenu zajednicu.

Treća globalna konferencija o pomoći žrtvama protivpješadijskih mina i drugih eksplozivnih ubojitih sredstva održava se od 17 – 19. oktobra 2023. godine u Kraljevini Kambodži.


Posted

in

by

Tags: