Наставак кампање „Равноправно-различити” у Бијељини и Тузли

Организација ампутираца УДАС је у оквиру пројекта „Заједнице различитих, али равноправних грађана”, који финансира Европска унија, наставила са својим партнерима, Хелсиншким парламентом грађана Бања Лука и Удружењем грађана „Нешто Више”, проведбу кампање “Равноправно-различити” Бијељини и Тузли.

Кампања „Равноправно-различити” адресира изазове у инклузији особа са инвалидитетом и заговара за њихова побољшања са локалним заједницама и релевантним институцијама кроз активности у пет циљаних градова (Сарајево, Бања Лука, Тузла, Бијељина и Требиње) у Босни и Херцеговини.

Организацијом округлог стола „Сва лица приступачности ИИ” 14. јула у Бјељини, односно 15. јула у Тузли, са представницима организација особа с инвалидитетом (ОСИ), надлежних градских служби и јавних сервиса ревидирани су раније дефинирани приоритети приступачности и инклузије особа са инвалидитетом у Бијељини и Тузли с посебним освртом на утицај пандемије Цовида-19 на проведбу тих приоритета.

Поред евидентних потреба за унапређење различитих аспеката притупачности у поменутим градовима, укључујући архитектонску приступачност изграђеног окружења, приступ инфомацијама на јавним сервисима и wеб садржајима институција власти те јавним услугама у заједници, истакнута је потреба да се омогући партнерски однос организација ОСИ на начин да се направи свеобухватна стратегија укључивања организација ОСИ, нарочито оних које дјелују на локалном нивоу, кроз изградњу и подизање њихових капацитета за успјешно укључивање у процесе доношења одлука.

У вечерњим сатима на градским трговима у оба града организован је мини перфоманс у којем су грађани имали могућност да се накратко ставе у позицију ОСИ и директно искусе до које мјере су медијски садржаји јавних сервиса приступачни особама са инвалидитетом.

Преко 200 грађана у оба града су учествовали у перформансу „Уђи у моје ципеле на 1 минут” и подијелили своја искуства након тога у порукама које су симболично „гурнули под тепих”, али не да би тамо биле заборављене већ да би чим прије носиоци одговорности адресирали ове изазове у инклузији особа са инвалидитетом. Емоције грађана су варирале од апсолутне емпатије за ОСИ, преко забринутости за њихов положај, до резигнираности изолацијим и маргинализацијом ОСИ, па до осјећаја властите кривице за такву ситуацију. Кампања „Равноправно-различити“ се наставља у седмици од 26. јула 2021. године у Сарајеву и Требињу.

За све додатне информације можете контактирати Организацију ампутираца УДАС на 051 439 239 или info@udas.rs.ba


Објављено

у

од

Ознаке: