Преживјели од мина и умјетници са инвалидитетом заговарају за „БиХ без мина, баријера и жртава до 2025. године!”

“Умјетност није огледало стварности, већ чекић којим се обликује” – Бертолт Брецхт

У 2014. години Мапуто Акциони план (МАП) је поставио пут ка „свијету без мина до 2025. године” и позвао државе потписнице Споразума о забрани мина да демонстрирају своју опредијељеност за потпуно, равноправно и учинковито учешће жртава мина у друштву. Европска унија је поџавала ову иницијативу у пројекту „Интегрисана социо-економске подршке жртвама мина у БиХ“. Wорлд Висион и Организација ампутираца УДАС, имплементатори пројекта, на различите начине промовирају учешће преживјелих током трајања пројекта. Организација ампутираца УДАС, као удружење жртава мина и партнер на пројекту, је преузела водећу улогу у дизајнирању активности за сврсисходно учешће преживјелих.

Партиципација преживјелих од мина на једнаким основама са другима у друштву се тиче не само њихових права, већ и обавеза. Очекује се да ће преживјели који су се успјешно опоравили и интегрирали, своја позитивна искуства и ресурсе подијелити и подржати друге преживјеле у њиховој рехабилитацији, те тако дати допринос развоју заједнице. Овај пројект је током двије године створио могућности да се покаже како преживјели нису пуки посматрачи или пасивна публика, већ могу да буду креативци и лидери који предводе друге преживјеле у заговарачким иницијативама за њихова права.

Изложбе умјетничких радова преживјелих од мина промовирају њихове вјештине, таленте и креативне потенцијале и идеална су платформа да се комуницирају заговарачке поруке према надлежним институцијама за стварањем „БиХ без мина, баријера и жртава до 2025. године“.
Преживјели од мина и умјетници са инвалидитетом, као учесници Ликовне колоније „Говоримо о способностима!” у Бања Луци у августу 2018. године, показали су интересовање да дају допринос томе и расправљају на који начин подићи свијест јавности о питањима утицаја мина, инвалидности и изазова с којим се суочавају преживјели и особе са инвалидитетом у свакодневном животу.

Умјетници сликају у централном парку у Бања Луци, градској пјешачкој зони веома посјећеној током дана. Многи пролазници се привучени начином на који слика Вахид Тирић. Вахид је умјетник из Витеза који је изузетно вјешт у сликању ногом. Одмах до њега је група дјеце из минама угрожених општина Бановићи, Лукавац и Петрово. Они су добили „утицај мина“ као тему за ликовне радове и охрабрени су да буду креативни и позитивни. Урадили су 15 слика које углавном приказују дјецу у близини минских поља, шаљући тиме јасну поруку надлежним институцијама да деминирају локалне заједнице за сигурно дјетињство у општинама угроженим минама.

Церемонија отварања ликовне колоније била је одлична прилика за лобирање, јер је окупила јавне личности из државних и ентитетских министарстава и Wорлд Висион и УДАС су искористили ову прилику да позову присутне да допринесу крајњем циљу „БиХ без мина, баријера и жртава до 2025. године! ”.

Изложба умјетничких дјела насталих на ликовној колонији путује у 11 пројектних општина и посјећује је преко 2.100 грађана у периоду од фебруара до јула 2019. године. Домаћини церемонија отварања изложби су углавном били општински начелници. С њима, преживјелим и другим грађанима разговарамо о потреби да поред окружења без мина, имамо потребу и за уклањањем баријера и стварањем инклузивног социјалног и економског окружења у којем су жртве мина оснажене да реализирају своја права права као и сви други у заједници.

Неке општине не посједују погодне просторе за умјетничке изложбе, али проналазимо алтернативна рјешења. Тако, изложба у општини Станари је постављена у заједничком ходнику који дијеле Дом здравља и општинска управа. 400 особа, који су током поставке изложбе у трајању од 7 дана, долазили на здравствени преглед били су у могућности да посјете изложбу.

У Великој Кладуши, ходник у згради општинске управе је послужио као изложбена галерија у којој смо дочекали локалне академске умјетнике и друге грађане који су са занимањем разгледали и коментарисали изложене слике умјетника са инвалидитетом.

Кроз путујућу изложбу умјетничких радова преживјелих и умјетника са инвалидитетом у минама угроженим опћинама, пројекат је истакнуо незамјењиву вриједност умјетности у разбијању друштвених баријера и премошћивању друштвено конструираних разлика.

Користећи умјетност пројекат је допринијео промоцији амбициозног циља „БиХ без мина, баријера и жртава до 2025. године“ као и повећању партиципације и интеграције преживјелих од мина у заједници и друштву.

Пише: Амир Мујановић


Објављено

у

од

Ознаке: