Промовисан модел 3Д Крањске пчеле у Бањој Луци

Модел 3Д Крањске пчеле (КРАЊИЦА) представљен је данас у тржном центру Делта Планет у Бањој Луци. Организатор промоције 3Д крањске пчеле у Бања Луци била је Амбасада Словеније у Босни и Херцеговини у партнерству са Организацијом ампутираца УДАС.

Промоција 3Д крањске пчеле имала је за циљ да укаже на важност улоге које пчеле имају као најважнији опрашивачи који нам осигуравају здравље екосистема, храну и сигурност хране, одрживу пољопривреду и биоразноликост, те значајно доприносе ублажавању климатских промјена и очувању околиша. 3Д-Крањица настала је током словенског предсједавања Савјетом Европске уније, а затим је изложена у словенском павиљону на Свјетској изложби Еxпо 2020 у Дубаију гдје је привукла пажњу готово милион посјетилаца. Након Дубаија, Љубљане и Цеља, Крањица стигла је и у Бања Луку.

Присутнима се обратио Амбасадор Словеније у БиХ Њ.Е. Дамијан Седар који је истакао значај доласка 3Д Крањице у БиХ као и важност промоције пчеларства у опстанку човјечанства и очувању околиша.

Словенци су кроз историју ширили своја добра знања о животу и раду ових марљивих инсеката широм света. Данас можете на врло искусан начин упознати словеначку пчеларску традицију и корисност пчелињих производа. Словенија дише пчелама, па није ни чудо што се овде родила идеја о Свјетском дану пчела. Словеначки пчелари били су пионири савременог пчеларства. Иницијатива за Свјетски дан пчела потекла је из Словеније, који се од 2018. године, обиљежава 20. маја.

Заједно са свјетским даном пчела и Организација УДАС прославља 20. мај дан када је основана 2002. године. Партнерство између Амбасаде Словеније и Организације УДАС је настало кроз пројекат “Пчеларство као алат у оснаживању жртава мина“ којег реализује УДАС у партнерству са ИТФ Словенија и Пчеларском академијом Словеније уз подршку Министарства вањских послова Словеније и Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Владе Републике Српске.

Предсједник Организације ампутираца УДАС Републике Српске, Жељко Волаш, изјавио је колико је важно пчеларство за жртве мина у БиХ у њиховом оправку, рехабилитацији и оснаживању. ‘’Драго нам је што већ три године реализујемо пројекат пчеларства за жртве мина заједно са нашим партнерима уз подршку Владе Републике Словеније и Владе Републике Српске. Кроз овај пројекат смо наше кориснике, жртве мина оснажили и представили као активне чланове својих заједница који могу да допринесу у њеном развоју, те да буду препознати у својим локалним заједницама као пчелари, а не као особе са инвалидитетом. Захваљујемо се Амбасади Словеније у БиХ на овом јединственом догађају у Бањалуци.’’

У оквиру прмоције присутнима се представио и мјешовити хора “Даворин Јенко“ – који дјелује у оквиру Друштва Словенаца “Триглав” Бањалука. Хор је препознат по дугогодишњем успјешном раду на промоцији и очувању словеначке хорске пјесме.

Посјетиоци су на промоцији 3Д Крањице имали могућност да дегустирају мед и друге производе од меда који су настали у оквиру поменутог заједничког пројекта за жртве мина у БиХ.

Захваљујемо се тржном центру ДЕЛТА Планет Бања Лука што су омогућили простор за промоцију Крањице, као и партнерима НЛБ банке Словеније и Интереуропа на подршци у промоцији 3Д КРАЊИЦЕ.

Модел 3Д Крањска пчела биће изложена у Делта планет Бања Лука до 5. јула 2023. године, након чега одлази у Сарајево.

3Д КРАЊИЦА:
Модел крањске медоносне пчеле (Апис меллифера царница Поллманн 1879) израђен је сложеним и прецизним процесом снимања микро ЦТ уређајем с прецизношћу од једног микрона па има више од 90 % морфолошке сличности с овом словенском аутохтоном врстом пчеле. Дио по дио, модел пчеле потом је израђен од индустријске пластике 3Д принтањем у омјеру 1:100., а за крила је кориштен прозирни материјал. Посебно захтјевна била је израда пчелињих очију, а на осликаним дијеловима пчеле уграђене су длачице израђене од коњске длаке јер природни материјал даје најреалнији дојам, како изгледом, тако и сјајем, текстуром, бојом и савијањем.
Дијелови пчеле затим су стављени на челични оквир који носи укупну тежину пчеле од око 40 кг, а унутар модела налази се потпорни оквир и механички склоп с рачуналним управљањем који покреће покретне дијелове жалца, воштаних јастучића и изданака. Вјеран приказ пчеле у дужини од 170 цм постављен је на ротирајућој платформи те се састоји од девет едукацијских анимација на словенском и енглеском језику. У свакој од анимација пчела се ротира за одређени угао, чинећи заокрет од готово 360 степени. Уз овај модел израђено је и мање дидактичко помагало за слијепе и слабовидне дужине 20 цм. (https://www.czs.si/content/3dkranjica )


Објављено

у

од

Ознаке: