Саопштење за медије

На округлом столу одржаном данас у Бањој Луци представљена је „Анализа потреба, права и положаја особа са инвалидитетом (ОСИ) у Босни и Херцеговини“. Анализу су урадили Фондација за социјално укључивање у БиХ и Иницијатива за бољу и хуманију инклузију у сарадњи са академском заједницом, Фондом за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа са инвалидитетом ФБиХ и Фондом за професионалну рехабилитацију и запошљавање инвалида РС.

Анализа је направљена у сарадњи с организацијама особа са инвалидитетом из цијеле Босне и Херцеговине, те представља реалну слику стања и потреба ове скупине. „Анализа је базирана на узорку од 110 одговора, дакле репрезентативан је узорак, 110 одговора особа са инвалидитетом (ОСИ), удружења ОСИ, организација ОСИ, социјалних предузеда – оних који запошљавају ОСИ, да би уствари они сами исказали оно што су њихови проблеми“, рекла је у уводном обраћању медијима Ранка Нинковић – Папић, директорица Фондације за социјално укључивање у БиХ.

Фокус истраживања био је препознавање активних и пасивних мјера подршке друштва овој категорији људи. Различити нивои власти у Босни и Херцеговини много раде на пружању подршке особама са инвалидитетом, али та подршка је још увијек недовољна да би се свим особама са инвалидитетом осигурао пристојан живот.

„Поставља се питање колико је дјеловање система адекватно, и оно што је јако битно, што је уствари био фокус истраживања, како организације лица са инвалидитетом дјелују на провођење тих мјера, дакле кроз ту призму разликовања активних и пасивних мјера подршке“, истакнуо је Љубо Лепир, професор на Факултету политичких наука у Бањалуци.

Анализа нуди пресјек онога шта систем сматра темељним проблемом особа са инвалидитетом и, са друге стране, шта особе са инвалидитетом виде као своје проблеме у погледу остваривања својих права и пуне равоправности у друштву. Стручна или академска заједница анализира и једно и друго и то обједињава у једну смислену цјелину, гдје се на један потпун начин даје пресјек и једних и других питања и проблема, који се онда на јединствен и интегрисан начин анализирају и представљају, прије свега особама са инвалидитетом, а касније и организацијама особа са инвалидитетом.

На округлом столу у Бањалуци говориле су и представнице ентитетских фондова за професионалну рехабилитацију и запошљавање ОСИ, које су истакнуле важност фондова, али и иницијативу особа са инвалидитетом према фондовима.

Саопштење за медије Фондације за социјално укључивање у БиХ




Објављено

у

од

Ознаке: