Услуге психолошког савјетовања за жртве мина и друге особе са инвалидитетом у БиХ

Организација УДАС и Друштво психолога Републике Српске потписали су данас у Бања Луци меморандум о сарадњи који се односи на пружање услуга психолошког савјетовања у оквиру формираних група узајамне подршке жртава мина и жена са инвалидитетом у Републици Српској изазване пандемијом вируса корона. Такође, данас је електронским путем потписан Меморандум о сарадњи и са Друством психолога у ФБиХ који ће пружати услуге психолошког савјетовања за кориснике група узајамне подршке у локаним заједницама у Федерацији БиХ.

Организација УДАС до сада је успоставила укупно 13 група узајамне подршке за жртве мина и 3 групе узајамне подршке за жене са инвалидитетом у БиХ. Групе узајамне подршке су основане са циљем лакшег приступа потребним информацијама, пружању подршке и охрабрења међу особама које се налазе у истој или сличној ситуацији, мјесто гдје особе са заједничким проблемима и потребама могу да размјене своја искуства, помогну једни другима у тешким тренуцима. Узајамна подршка се обавља путем онлине доступних комуникацијских средстава.

‘’Друштво психолога Републике Српске је у склопу мјера очувања менталног здравља донијело акциони план који укључује кризне интервенције везано за психолошке реакције становништва на епидемју Корона вируса, што укључује индивидуална подршка у случају потребе зараженим, њиховим породицама и медицинском особљу те грађанима уопште. У то сврху су отворене телефонске линије као и психолошки савјетовалиште за студенте УНИБЛ. Сматрамо да је посебно значајно обратити пажњу на поједине вулнерабилне групе као што су особе са инвалидитетом, између осталог жртве мина. Оно што је додатни проблем поред ограничења кретања је чињеница да већи број ових осба имају придружене здравствене проблеме што их ставља у ризичну категорију. Велики број преживјелих од мина је имао трауматска искуства и осјећај бесмоћности везано за епидемију може реактивирати посттрауматску симптоматологију. Првенствени циљ нам је да психолошка подршка постане доступна и овим лицима јер код нас још има предрасуда везано за тражење психолошке помоћи. Требамо прихватити да је нормално да осјећамо забринутост и страх али нема потребе да нас то оптерећује и разговор са професионацима може помоћи да ове страхове боље разумијемо и лакше се носимо с њима,’’ изјавила је Дијана Ђурић, предсједница Друштва психолога Републике Српске.

С обзиром на то да особе са инвалидитетом имају специфичне потребе и да се посебна брига посвећује њиховом менталном здрављу услуге психолошког савјетовалишта биће доступне корисницима у циљу ублажавања ефеката кућне изолазције те адекватног реаговања према надлежним институцијама како би се особе са инвалидитетом збринуле и пружила неопходна помоћ у случају потребе.

Жељко Волаш, предсједник Организације УДАС истиче да је УДАС хитно реаговао на изазов звани ЦОВИД и додаје “Ми смо оформили тимове узајамне подршке у више локалних заједница у Републици Српској и Федерацији БиХ. Водитељи група за узајамну подршку свакодневно су у контакту са колегама на терену као и са локалним званичницима. Ми колико је у нашој могућности пружамо подршку на терену. На основу препорука Свјетске здравствене организације, ми радимо на анализи потреба жртвама мина и другиих особа са инвалидитетом. Поводом епидемије вируса Цорона жртве мина и друге особе с инвалидитетом су се нашле у изолацији као и сви грађани. Ово стање додатно утиче на живот жртава мина и других особа са инвалидитетом. Осјећај беспомоћности и страх за даље је погоршало њихово и онако нарушено здрствено стање. Већина наших колега има друге здраствене проблеме што додатно угрозава животе ове категорије становништва. Сходно томе неопходно је било укључити професионалце као сто је Друштво психолога Републике Српске и Друштво психолога у Федерацији БиХ. Неизмјерно им се захваљујемо на датој подршци и надамо се да ћемо заједно ублажити утицај епидемије вируса Цорона“.


Објављено

у

од

Ознаке: