Успјешно реализован тренинг за жртве мина у пчеларству

Едукативни тренинг у области пчеларства за жртве мина из Босне и Херцеговине успјешно је реализован у протекла четири дана у Бањој Луци. Тренинг је окупио 30 преживјелих од мина из 17 градова из Босне и Херцеговине који се баве пчеларством и који планирају да покрену бизнис у овој области. Циљ тренинга био је осопособити жртве мина за вођење малих бизниса у области пчеларства, те успоставити најбољи начин за умрежавање жртава мина који се баве пчеларством.

Учесници едукативног тренинга, жртве мина, имали су теориску и практичну едукацију у пчеларству коју су водили стручни едукатори из Републике Словеније. Теме о којима су учесници говорили односиле су се на узимљавање пчелињих заједница, лијечење пчела – нове технике, садња медоносног биља, урбано пчеларство и пресељење пчелињака.

Поред теориjског дијела, учесници су имали и практични дио, односно посјету Пољопривредном факултету Универзитета у Бањој Луци на којем су имали могућност практичног рада на пчелињацима у оквиру факултета. Саставни дио тренинга била је и изложба пчелињих производа (мед, прополис, медовача) који су били представљени у парку Петар Кочић у Бања Луци током трајања тренинга.

Едукативни тренинг у области пчеларства је реализован у оквиру пројекат “Пчеларство као алат у оснаживању жртава мина у Босни и Херцеговини – фаза 2“ којег имплементира Организација ампутираца УДАС у партнерству са ИТФ Енханцинг Хуман Сецуритy Словенија и Пчеларском академијом из Словеније уз финансијску подршку Министарства вањских послова Републике Словеније и подршку Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде. Пројекат има за циљ оснаживање пчелара, жртава мина, особа са инвалидитетом из Босне и Херцеговине, знањем које ће помоћи у побољшању учинковитости, дјелотворности и исплативости пчеларске дјелатности у будућности. Нагласак у пројекту односи се на промоцији пчеларства међу жртвама мина, као могућег извора прихода. Наведени пројекат наставак је успјешно проведеног пројекта из 2021. године, када су словенски пчеларски инструктори већ провели обуку за пчеларе, жртве мина из Босне и Херцеговине.

‘’Задовољство ми је што сам имао прилику да учествујем на овом тренингу. Много корисног знања и искустава у раду на пчелињацима добили смо од инструктора из Републике Словеније. Бављење пчеларством је веома корисно за жртве мина у рехабилитацији и нашем опоравку јер боравимо у природи, радимо са пчелама, а успут остварујемо и додатне изворе прихода у породици’’, изјавио је један од учесника тренинга, Гостимир Радуловић, пчелар и жртва мине из Бањалуке.

Свим учесницима тренинга купљен је и дио пчеларске опреме који ће им омогућити лакши рад у пчелињацима и додијељени цертификати о успјешно завршеном програму едукације.

Сабахудин Хоџић, пчелар из Бихаћа који је био један од учесника тренинга казао је да оваквих едукација треба бити још у наредном периоду. ‘’Стицањем знања о пчеларству и куповином пчеларске опреме, жртвама мина су створени бољи услови за бављење пчеларством што ће резултирати и одређеним додатним изворима прихода’’.

Пчеларство је одличан начин за успостављање стабилних прихода домаћинства и побољшање квалитета живота угрожених друштвених група. То захтијева мало почетних улагања и не захтијева сложене технологије за рад јер се могу користити материјали из локалних извора. Генерално, пчеларство је изузетно погодно за мање пољопривредне дјелатности на мјестима гдје су капитални и технолошки ресурси ниски. Пчеларство стога нуди бројне могућности запошљавања и за особа са инвалидитетом, јер се заснива на раду код куће.

Пројект менаџер из ИТФ Енханцинг Хуман Сецуритy Словенија, Наташа Уршич истакла је да је ИТФ основала Влада Републике Словеније 1998. године са намјером да се помогне БиХ и оснажe жртве мина. ‘’ Дјелатност смо у међувремену проширили на друге земље свијета, али БиХ је и даље приоритет јер је загађена минама и велики је број жртава мина којима помажемо на разне начине почевши од рехабилитације до социјално – економских пројката какав је овај пројекат’’, изјавила је Наташа Уршич.

Предсједник Организације ампутираца УДАС Жељко Волаш, исказао је захвалност Републици Словенији и партнерима из ИТФ Словенија који су препознали потребу подршке пројектима жртава мина у БиХ. Подршка није изостала ни од ресорног министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске. ‘’Срећни смо што можемо да заједно са нашим партнерима и донаторима развијамо пројекте за жртве мина који имају за циљ рехабилитацију и социјало – еконсомку реинтеграцију наших корисника. Након успјешно завршене и ове друге фазе пројекта, надамо се да настављамо и са фазом 3 пројекта’’, изјавио је Жељко Волаш.

Након завршетка едукативног тренинга, крајем мјесеца октобра 2022. године планирана је студијска посјета у Мурску Соботу, Републикa Словенија у оквиру које ће боравити 10 представника из БиХ међу којима ће бити жртве мина, као и представници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске као и Пољопривредног факултета из Бањалуке. Циљ студијске посјете јесте размјена искуства у области пчеларства, њиховог начин рада, имајући у виду значајно искуство и резултате које остварују словенски пчелари.


Објављено

у

од

Ознаке: