Успостава и развој група узајамне подршке у локалним заједницама

Изградња капацитета мреже жена са инвалидитетом и мреже преживјелих од мина је обухватала упознавање и примјену узајамне подршке у циљу међусобног оснаживања у процесу рехабилитације и реинтеграције. Током 2019. године, за представнике особа са инвалидитетом из двије поменуте мреже, који су изразили спремност да успоставе групе подршке у својим заједницама, организован је тренинг узајамне подршке на којем су се упознали са основама функционисања подршке и органзовања и вођења група.

Само формирање група узајмане подршке у локалним заједницама је у великој мјери коинцидирало са пандемијом Цовид-19, онемогућујући састанке чланова групе уживо због примјене превентивних мјера ширења вируса те приморавајући водитеље група подршке да користе онлине комуникацију са члановима група. Упркос томе, 19 група подршке са укупно 145 чланова је успостављено у сљедећим општинама: Бања Лука, Градишка, Приједор, Добој, Сарајево, Дони Вакуф, Травник, Завидовићи, Бијељина, Брчко, Мостар, Бихаћ, Требиње и Дервента.

Током мјесеца јуна, формирам је супервизијски тим за водитеље група подршке са психологом социјалном радницом и 2 колега са инвалидитетом који имају искуство у вођењу група узајамне подршке. 30. јуна и 1. јула су одржани први састанци тима за супервизију са водитељима група узјамне подршке, који су организовани онлине, и који су послужили за размјену почетних искустава и изазова у функцинисању група подршке. Водитељи група су, упркос низу изазова у организацији група подршке, истакли значај подршке супервизора у даљњем развоју група подршке и истакли онлине супервизију као насигурнију могућност у ситуацији када пандемија Цовид-19 још увијек не јењава. Поред групне супервизије која ће се наставити одвијати онлине, одвојено с водитељицама група подршке за жене с инвалидитетом и водитеље група подршке преживјелих од мина, биће пема потреби организована и индивидуална супервизија са поједине водитеље/ице.

Пројекат ће уз стручну подршку тима за супервизију наставити пратити и усмјеравати рад формираних група подршке до краја пројекта с циљем подизања њиховог профила у локалним заједницама и укључења у друге пројектне активности. У току је дистрибуција пакета са хигијенским и заштитним артиклима учесницима група подршке у локалним заједницама што ће омогућити организовање и одржавања група узајамне подршке уживо.

Успостава и и развој група узајамне подршке у локалним заједницама се релизује у оквиру пројекта ”Заједнице различитих, али равноправних грађана” којег финансира Европска унија, док је супервизија група подршке суфинансирана од стране ИТФ Словенија уз подршку Републике Кореје. Пројекат реализује Организација ампутираца УДАС у партнерству са Хелсиншким парламентом грађана Бања Лука и удружењем грађана ”Нешто Више”.


Објављено

у

од

Ознаке: