Wеб платформе као сервис и подршка организацијама цивилног друштва и грађанима у процесу европских интеграција

Да би се носиле са свакодневним промјенама у друштву, а посебно оним везаним за процесе европских интеграција, организације цивилног друштва (ОЦД) би требало да свакодневно уче, стичу нова знања и искуства и граде кадрове који могу дати експертну подршку у тим процесима. Тренутно у Босни и Херцеговини постоји око 33.000 удружења грађана.

“Подршка Европске уније цивилном друштву константа је цијелог процеса европских интеграција. Овај и слични пројекти доказ је да можемо корисити благодети финансијске помоћи ЕУ и прије придруживања. Програм Цивилно друштво и медији носи главнину средстава за цивилно друштво- у просјеку 3 мил еура годишње и континуирано расте. Један од циљева Програма је да одржи независност цивилног друштва. Постоји и регионална компонента подршке цивилном друштву односно локалним заједницама за земље Западног Балкана у којој учествује и БиХ. Такођер, финансијска подршка ЕУ долази и кроз ЕИДХР инструмент за подршку који третира посебне тематске области из демократије и људских права” рекао је на одржаној конференцији Владимир Пандуревић, водитељ Програма, Делегација Европске уније у БиХ.

“Пословна заједница незаобилазан је дио европских интеграција. Послодавци се морају укључити у све сегменте преговора и све фазе приступања што ће нам омогућити да се уклопимо у трендове дигитализације и глобалних кретања и суочимо се са озбиљним изазовима глобалних тржишта. Процес интеграција може нам осигурати да на локалном нивоу остваримо квалитетан однос институција, цивилног сектора и бизниса” истакао је Саша Аћић, директор Уније удружења послодаваца РС.

Уз подршку Европске уније успостављена је свеобухватна, интерактивна платформа – www.ЕУресурс.ба, којом ће се промовисати европске вриједности, информисати грађани Босне и Херцеговине о процесу ЕУ интеграција, те пратити напредак и усклађивање домаћег са законодавством ЕУ кроз више различитих сектора (антикорупција, социјална политика, запошљавање, здравство, млади, људска права и демократија, медији, итд…).

„Специфичност ове wеб платформе је што ће на једном мјесту приказати све програме и пројекте који се тренутно проводе у Босни и Херцеговини, у поменутим секторима а које тренутно финансира Европска унија. На тај начин желимо објединити капацитете ОЦД по секторима и бити снажан партнер грађанима као и покретач позитивних промјена у процесу ЕУ интеграција. Иначе активности „Ресурсног центра“ допринијеће да организације цивилног друштва постану компетентан, независан и признат актер у процесу европских интеграција, те да ојачају своје капацитете и дугорочну одрживост“ – изјавио је Денис Телић, Менаџер пројекта „Ресурсни центар за бх. цивилно друштво у ЕУ интеграцијама“.

На конференцији која је одржана 24. маја 2019. године у Бања Луци представљена је и друга wеб платформа –www.равноправноразлицити.орг која омогућава приступ домаћој и међународној легислативи која се тиче особа са инвалидитетом, њихову бољу информисаност и укљученост у процесе европских интеграција са фокусом на социјалну укљученост и недискриминацију. Платформа окупља невладин сектор, организације особа са инвалидитетом, локалне власти, медије и јавност на изградњи друштва равноправно различитих. “Wеб платформом ”РавноправноРазлицити”, желимо повећати утицај особа са инвалидитетом и њихових организација на доношење одлука које их се тичу, утицати на подизање социјалне осјетљивости организација цивилног друштва, локалних заједница и друштва у цјелини, те подстаћи акције заговарања и промоције интеграције особа са инвалидитетом у Босни и Херцеговини. Платформа ће бити редовно ажурирана са корисним информацијама, позитивном и афирмативним причама, публикацијама, едукативним материјалима, те на једном мјесту објединити садржајни сервис за потребе особа са инвалидитетом” – изјавила је Дијана Кременовић, Менаџерица пројекта ”Заједница различитих, али равноправних грађана”.

О пројекту: Пројекат „Ресурсни центар за бх. цивилно друштво у ЕУ интеграцијама“ проводе Центри цивилних иницијатива (ЦЦИ) и Агенција за сарадњу, едукацију и развој (АЦЕД). Пројекат ”Заједницe различитих, али равноравних грађана“ реализује Организација УДАС у партнерству са Хелсиншким парламентом грађана Бања Лука и УГ ”Нешто Више” из Сарајева. Пројекте финансира Европска унија.

Извор: www.europa.ba


Објављено

у

од

Ознаке: