„Заједнице различитих, али равноправних грађана“: Обиљежавање Међународног дана особа са инвалидитетом

Овогодишња тема обиљежавања Међународног дана особа са инвалидитетом је фокусирана на оснаживање особа са инвалидитетом, и њихову улогу носиоца промјена у БиХ, у циљу постизања инклузивног, праведног и одрживог развоја. Пројекат „Заједнице различитих, али равноправних грађана“, има за циљ постићи већи ниво укључености организација цивилног друштва у процес Европских интеграција, фокусирајући се на повећање социјалне укључености и недискриминацију особа са инвалидитетом.

Пројекат финансира Европска унија у износу од 450 000 еура и својим концептом и резултатима ће у наредних 36 мјесеци допринијети остваривању Циљева одрживог развоја 2030. Организација ампутираца „УДАС“ проводи пројекат у партнерству са Хелсиншким парламентом грађана Бања Лука и Удружењем грађана “Несто више“ Сарајево.

Реализацијом пројекта желе се ојачати капацитети мреже жена са инвалидитетом и мреже особа са инвалидитетом УДАС. Поред тога, циљ је утицати на повећање социјалне осјетљивости организација цивилног друштва, које нису примарно организације особа са инвалидитетом, као и представника локалних власти. То ће директно узроковати повећање промотивних активности и јавног заговарања интеграције особа са инвалидитетом, кроз различите активности организација цивилног друштва, медија, власти и јавности, што ће евентуално резултирати укључивањем особа са инвалидитетом у процесе доношења одлука.

Кроз пројекат ће најмање 150 чланова мреже стећи нова знања која ће моћи примјенити у свом раду. Додатно, успоставити ће се Група за вршњачку подршку, у циљу преношења знања о начину подршке особама са инвалидитетом од стране особа које су у сличној или истој ситуацији.

Дугорочни резултати пројекта продразумјевају успостављање тима за праћење реализације стратегија, закона и политика у пољу запошљавања, образовања, здравствене заштите, те успостављање пет „савјетничких“ позиција за особе са инвалидитетом, у пет локалних заједница. У току имплементације планирано је и мапирање 60 школа и 20 институција у БиХ и анализа прилагођености инфраструктуре ових институција особама са инвалидитетом. Десет особа са инвалидитетом ће стећи своје прво радно искуство кроз стажирање у организацијама цивилног друштва које нису примарно организације ОСИ и јавним институцијама које изразе жељу за отварање ове могућности. Поред тога, двадесет младих стручњака ће стећи своје прво радно искуство кроз рад у организацијама особа са инвалидитетом.


Објављено

у

од

Ознаке: